Slovo života
„Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi.“ (Mt 5, 9)
Matúšovo evanjelium začína Ježišov príhovor prekvapivým ohlásením blahoslavenstiev.
Ježiš v nich označuje za „blahoslavených“, čiže šťastných a plne realizovaných, všetkých tých, ktorým sa v očiach sveta nedarí a prehrávajú, čiže chudobných v duchu, plačúcich, tichých, lačných a smädných po spravodlivosti, tých, čo majú čisté srdce, a tých, čo šíria pokoj.
Božie prísľuby pre nich sú nesmierne – on sám ich nasýti a poteší, oni budú dedičmi zeme a jeho kráľovstva.
To je skutočná kultúrna revolúcia, veď obracia naruby náš často uzavretý a krátkozraký pohľad, v ktorom sú v boji o moc a úspech takéto typy ľudí okrajovou, bezvýznamnou záležitosťou.
„Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi.“
V biblickom ponímaní je pokoj plodom spásy, ktorú koná Boh, čiže je v prvom rade jeho darom. Je vlastnosťou samotného Boha, ktorý otcovským srdcom miluje ľudstvo a všetko stvorené a so všetkými má plán súladu a harmónie. Preto ten, kto sa usiluje o pokoj, ukazuje určitú podobnosť s Bohom, synovskú podobnosť.
Chiara Lubichová píše: „Šíriteľom pokoja môže byť ten, kto ho sám má vo svojom vnútri. Treba byť nositeľom pokoja v každom okamihu predovšetkým svojím správaním, vďaka tomu, že žijeme v súlade s Božou vôľou. ,… budú ich volať Božími synmi.‘ Dostať určité meno znamená stať sa tým, čo to meno vyjadruje. Pavol nazýval Boha ‚Bohom pokoja‘ a pri pozdrave kresťanom hovoril: ,Boh pokoja nech je s vami všetkými.‘ Tí, čo šíria pokoj, dokazujú svoje príbuzenstvo s Bohom, konajú ako Božie deti, svedčia o Bohu, ktorý… určil pre ľudskú spoločnosť usporiadanie, ktorého cieľom je pokoj.“
Žiť v pokoji neznamená iba neprítomnosť konfliktov, a nie je to ani pohodový život s istými kompromismi v hodnotovej oblasti len preto, aby sme boli vždy a za každých okolností prijateľní; práve naopak, je to rýdzo evanjeliový životný štýl, ku ktorému je potrebná odvaha ísť proti prúdu.
Byť „šíriteľmi pokoja“ znamená vytvárať najmä vo vlastnom živote a v živote druhých príležitosti na uzmierenie vo všetkých rovinách: predovšetkým s Bohom a potom s blížnymi v rodine, v práci, v škole, vo farnosti a v združeniach, v spoločenských aj medzinárodných vzťahoch. Je to teda presvedčivá forma lásky k blížnemu, veľké dielo milosrdenstva, ktoré ozdravuje všetky vzťahy.
Aj Jorge, dospievajúci mládenec z Venezuely, sa vo svojej škole rozhodol pôsobiť práve takto: „Jedného dňa som si po skončení vyučovania všimol, že spolužiaci sa chystajú na protestné vystúpenie a mali v úmysle použiť pri tom násilie, zapaľovať autá a hádzať kamene. Hneď som si povedal, že také konanie nie je v súlade s mojím spôsobom života. A tak som spolužiakom navrhol, aby sme napísali vedeniu školy list: mohli by sme tak požiadať o to isté, čo oni zamýšľajú dosiahnuť násilím. Spoločne s niekoľkými sme ten list napísali a odovzdali riaditeľovi.“
„Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi.“
Obzvlášť naliehavou požiadavkou súčasnosti je podpora dialógu a stretnutí osôb a skupín, ktoré sa navzájom líšia svojím historickým pozadím, kultúrnymi tradíciami i názormi; túto mnohorakosť a bohatstvo treba vítať a vedieť oceniť.
Tak ako nedávno povedal Svätý Otec František: „Pokoj a mier sa budujú v súzvuku odlišností… A práve z týchto odlišností sa jeden od druhého učíme ako bratia… Máme jedného Otca a my sme bratia. Milujme sa ako bratia. A ak medzi sebou niečo riešime, nech to je ako medzi bratmi, ktorí sa ihneď uzmierujú a vždy obnovujú svoj bratský vzťah.”
Takisto sa môžeme snažiť spoznávať zárodky pokoja a bratstva, vďaka ktorým sú už naše mestá otvorenejšie a ľudskejšie. Pestujme ich a podporujme, aby rástli; takto prispejeme k zahojeniu rán a konfliktov, ktoré naše mestá prežívajú.
Gen4 a Gen3 (pre deti a tínedžerov)
Myšlienka na mesiac
Myšlienka na mesiac sa zrodila v Uruguai v kontexte Štvrtého dialógu, príklad porozumenia medzi osobami rôznych náboženských a nenáboženských zvyklostí, ktorých mottom je „budovanie dialógu“. Táto myšlienka má za úlohu podieľať sa na ideále univerzálneho bratstva.