Slovo života
„Všetko skúmajte a čo je dobré, toho sa držte!“ (1 Sol 5, 21)
Slovo života na tento mesiac čerpá zo záverečných odporúčaní Pavlovho listu komunite v Solúne. „Ducha neuhášajte, proroctvami nepohŕdajte! Všetko skúmajte a čo je dobré, toho sa držte! Chráňte sa zla v akejkoľvek podobe!“ Proroctvo a súdnosť, dialóg a počúvanie. To sú Pavlove usmernenia pre komunitu, ktorá sa len nedávno vydala po ceste viery.
Spomedzi rôznych darov Ducha si Pavol veľmi vážil dar proroctva. Prorok nie je ten, kto predpovedá budúcnosť, v podstate je prorokom ten, kto má dar vidieť a chápať osobný a kolektívny príbeh z Božieho zorného uhla.
Všetky dary sú však vedené najväčším darom, láskou, bratskou láskou. Augustín z Hippa tvrdí, že len láska umožňuje rozoznať, aký postoj zaujať tvárou v tvár rôznym situáciám.
„Všetko skúmajte a čo je dobré, toho sa držte!“
Musíme byť schopní hľadieť nielen na osobné dary, ale vidieť aj potenciál a členitosť názorov a postojov, ktoré sa pred nami otvárajú cez ľudí okolo nás a s ktorými sme konfrontovaní, môžu to byť aj ľudia, ktorých sme stretli len náhodou. Pri každom je dôležité mať otvorené srdce a tiež uvedomovať si obmedzenosť nášho uhla pohľadu.
Toto slovo života by mohlo byť mottom pre každú situáciu počas dialógu či konfrontácie. Počúvať druhého neznamená nevyhnutne všetko prijímať, ak však máme na zreteli, že v tom, čo hovorí, je možné nájsť niečo dobré, podporuje to otvorenosť mysle a srdca. Znamená to vytvárať v sebe z lásky prázdno a tak otvárať možnosť niečo spoločne vybudovať.
„Všetko skúmajte a čo je dobré, toho sa držte!“
Páter Timothy Radcliffe, jeden z teológov prítomných na Synode biskupov Katolíckej cirkvi, povedal: „Najodvážnejšia vec, ktorú môžeme na tejto synode urobiť, je byť voči sebe úprimní, čo sa týka našich pochybností a otázok, na ktoré nemáme jasné odpovede. To nás zblíži v spoločnej roli hľadajúcich, žobrajúcich o pravdu.“
V príhovore k niekoľkým fokolarínom sa Margaret Karramová k tejto úvahe vyjadrila takto: „Keď som o tom premýšľala, uvedomila som si, že mnoho ráz som nemala odvahu povedať skutočne to, čo si myslím: možno z obavy, že ma nepochopia, možno preto, aby som nepovedala niečo úplne odlišné od väčšinového názoru. Pochopila som, že byť ,žobrákmi pravdy‘ znamená byť v takom postoji vzájomnej blízkosti, v ktorom všetci chceme to, čo chce Boh, v ktorom všetci spoločne hľadáme dobro.“
„Všetko skúmajte a čo je dobré, toho sa držte!“
V Španielsku vznikla v roku 2017 v rámci aktivity Gen Rosso Local Project skupina divadelného umenia Mosaico. Tvoria ju mladí Španieli, ktorí prostredníctvom svojho umenia a workshopov ponúkajú vlastnú skúsenosť bratstva.
Antía nám porozprávala svoju skúsenosť zo skupiny: „Je to spojenie s mojimi hodnotami: bratský svet, v ktorom každý (veľmi mladý, neskúsený, zraniteľný…) dáva svoj príspevok do tohto projektu. Mosaico ma núti veriť, že zjednotenejší svet nie je utópia, napriek ťažkostiam a ťažkej práci, ktorá je s tým spojená. Vyrástla som počas práce v skupine, kde sa dialóg neraz zdal až príliš priamočiary a kde som sa často vzdávala svojich nápadov, ktoré som považovala za najlepšie. A výsledkom je, že ,dobro‘ budujeme kúsok po kúsku spoločne, my všetci.“
Spracovala Patrizia Mazzola a tím Slova života

Slovo života pre deti a tínedžerov
Myšlienka na mesiac
Myšlienka na mesiac sa zrodila v Uruguai v kontexte Štvrtého dialógu, príklad porozumenia medzi osobami rôznych náboženských a nenáboženských zvyklostí, ktorých mottom je „budovanie dialógu“. Táto myšlienka má za úlohu podieľať sa na ideále univerzálneho bratstva.