Silvana Veronesi spolu s Chiarou už od začiatku

2. decembra opustila túto zem Silvana Veronesi. Ako jedna z najmladších zo skupiny okolo Chiary Lubichovej sledovala rozvoj Hnutia fokoláre už od jeho začiatku. Narodila sa v Trieste v roku 1929.

Silvana Veronesi, jedna z prvých a najužších spolupracovníčok zakladateľky Hnutia fokoláre odišla vo veku 86 rokov. Oznámila to komunitám Hnutia, prítomným v piatich kontinentoch, prezidentka Maria Voce: ”Odprevádzame ju s istotou, že v nebi bude veľká slávnosť”.

Prvý krát sa stretla s Chiarou v roku 1945. Mala iba 16 rokov, mladé dievča, ktoré hľadalo niečo veľké, pre čo by sa oplatilo žiť. Od tohto momentu, fascinovaná spiritualitou jednoty, sa stáva súčasťou skupiny, ktorá s Chiarou dáva život skúsenosti Hnutiu fokoláre.

V roku 1949 sa presťahovala do Florencie a začína študovať na Fakulte medicíny. Vydáva svedectvo o novom živote mnohým mladým a napomáha tak vzniku prvej komunity fokoláre v Toskánsku. Neskoršie pôsobí v Turíne a v Miláne.

Foto: Silvana Veronesi s Chiarou Lubich v Medzinárodnom centre gen, jún 1987

Od roku 1955 je v Ríme s Chiarou Lubichovou a zastáva špeciálne úlohy. V roku 1960 podniká svoju prvú cestu do Spojených štátov a Kanady, kde buduje základy pre rozvoj fokoláre v Severnej Amerike. Od roku 1961 do 1972 je centrálnou zodpovednou za fokolarínky a touto úlohou je znova poverená od roku 1990 do roku 2002. V roku 1972 sú jej zverené mladé dievčatá z Hnutia a nové generácie sprevádza takmer dve desaťročia.

A práve im pripomína živý dojem zo svojho prvého stretnutia s Chiarou Lubichovou: “Pochopili sme, že máme len jeden život. Keby sme mali 3 alebo 4, mohli by sme ich prežiť viacerými spôsobmi, ale keďže máme iba jeden, oplatí sa prežiť ho dobre, pre niečo veľké, pre niečo, čo sa má cenu: je to Boh a my sme si z neho urobili Ideál nášho života.”

Je to odkaz, ktorý zanecháva aj dnes tým, ktorí ho chcú nasledovať.

Prevzaté z www.focolare.org