Znásobme miesta stretávania sa a dialógu

Je to dlhoročné úsilie Hnutia fokoláre vo Francúzsku a na celom svete a teraz, v čase extrémizmu a násilia, ktoré ohrozuje svet, ho chceme obnoviť.

Tvárou v tvár dramatickým udalostiam, ktoré sa odohrali v Paríži a na mnohých miestach sveta, „Hnutie fokoláre, plačúc s plačúcimi, stále verí v cestu dialógu, prijímania sa a rešpektu jeden voči druhému, voči komukoľvek, akéhokoľvek pôvodu, náboženstva alebo etnika“, vyhlásila prezidentka Hnutia Maria Voce deň po útokoch na francúzske hlavné mesto.
„Hnutie fokoláre, spolu s tými, ktorí majú rôznu zodpovednosť v práci za mier, kde dokonca niekedy riskujú svoje životy, obnovuje svoje úsilie zintenzívniť a znásobiť skutky a gestá zmierenia, miesta pre dialóg, príležitosti stretávať sa a komunikovať na všetkých úrovniach a tiež v každej časti sveta objať výkrik ľudstva a premeniť ho v novú nádej“.


Momentálne prebieha mnoho individuálnych i spoločných aktivít, napríklad vo Francúzsku pani z Paríža navštívila majiteľa marockého obchodu a alžírskeho lekárnika, aby s nimi obnovila priateľstvo; manželia z Vendée, podporujúci miestne združenia, ktoré prijímajú imigrantov sa pridali ku Skupine moslimsko-kresťanských priateľov v Mulhouse; v Alsasku zintenzívnili svoju účasť na Medzináboženskom týždni, ktorý sa koná v novembri; kňaz z farnosti v okolí Paríža napísal spoločnú mierovú deklaráciu s moslimami v okolí jeho pôsobenia; aktívna účasť na medzináboženskom festivale Žiť spolu v Cannes, ktorý bol ocenený „Cenou Chiary Lubichovej za bratstvo“; spoločné organizovanie druhého ročníka „Moslimovia a kresťania spolu s Máriou“, naplánované na 2.apríla 2016 v Bazilike Longpot v Essone. V Taliansku, každý je pozvaný vystúpiť zo seba a spoznať svet moslimov, ktorí žijú na talianskej pôde, snažiac sa stavať mosty, vytvárať priateľstvá, pracovať spolu na konkrétnych mierových projektoch. V niektorých mestách tieto vzťahy už trvajú dlhšie a priniesli plody bratstva.

Vo Veľkej Británii začala modlitbová reťaz za obete tragédie, prosiac Boha, aby z nich urobil „nástroje na prinesenie jednoty do prostredia, v ktorom žijú“. V Írsku sa konal večer spoznávania sýrskej kultúry ako príprava na prijímanie utečencov. Vo Švajciarsku sa moslimské a kresťanské ženy stretávajú každé dva mesiace, aby lepšie spoznali vieru tých druhých. V Lugane sa stretli na intenzívnom dialógu s Imamom Samirom Jelassim. V Meiningene, v Rakúsku, pár dní pred útokmi, sa stretlo 150 ľudí s Cenapom Aydinom, riaditeľom inštitútu Tevere v Ríme, a s Dr. Siebenrockom z Univerzity v Innsbrucku, so študijnou skupinou, ktorá spája moslimských teológov z Iránu, Tuniska, Alžírska a Turecka s katolíckymi teológmi. V Augsburgu, Nemecko, sa konalo podujatie „Presne 7 – Augsburg prosí za mier“, počas ktorého každý mesiac siedmeho, presne o siedmej večer, v jednom z najväčších kostolov mesta, raz v katolíckom a raz v evanjelickom, jeden utečenec, jeden odborník alebo predstaviteľ mimovládnej organizácie opisujú situáciu krajiny, ktorá je v ťažkostiach. Taktiež sa konal pochod za mier v Loppiane, v Taliansku a verejné stretnutie na Bahia Blanca Square v Argentíne, bez národných zástav a bez transparentov.
V Kalifornii sa konala dobročinná večera so ziskom venovaným na podporu utečencov, ktorej predchádzala krátka modlitba za obete teroristických útokov v Paríži a Bejrúte, ako aj prezentácia Projektu za zjednotený svet. 14.novembra sa v Hondurase konal pochod za mier, ktorý organizovalo Hnutie fokoláre v solidarite so Sýriou, na ktorom sa zhromaždili ľudia z niekoľkých mládežníckych hnutí s posolstvom jednoty a dialógu. Z Ázie píše Luigi Butori: „Myslím na mŕtvych, ktorí denne zomierajú pri útokoch v južnom Thajsku a na utečencov z Rohingya. Myslím na moslimských priateľov v mešite v Chiang Mai. Myslím na Mae Sot, kam prichádzajú utečenci z Mjanmarska v nádeji na lepší život. “

A spomína na Chiarinu výzvu z roku 1980: „Ak je vo vašom meste mešita, synagóga alebo iné nekresťanské miesto uctievania, vedzte, že je to vaše miesto. Nájdite spôsob, aby ste boli v kontakte s týmito veriacimi a vytvorili dialóg“. Jej slová nás povzbudzujú vytvárať vzťahy s tými, ktorí nezdieľajú našu vieru: autentické a hlboké vzťahy, pretože blížny je pre nás tvárou Boha. V Egypte pokračuje Projekt žiť v mieri, vzdelávací projekt, ktorý vznikol v Káhire za podpory mimovládnej organizácie Nové ľudstvo (New Humanity), rozšíril sa do celého sveta, zahŕňa stovky škôl a tisícky študentov a bola mu udelená Luxemburská cena za mier 2015.
Aj svet umenia ponúkol svoj príspevok: Boh plače s nami je názov maľby od Michela Pocheta, francúzskeho umelca, ktorý ho namaľoval ako reakciu na teroristické útoky v Paríži. 21.novembra sa v Belgicku uskutočnil koncert miešaného zboru moslimov a kresťanov pod názvom „Bratstvo v zbore“ , slovná hračka medzi slovami „zbory“ a „srdcia“ (v taliančine „cori“ e „cuori“).

Prevzaté z: www.focolare.org