#OPENYOURBORDERS - Otvorme svoje hranice

„Tvárou v tvár dráme utečencov a ľudí, ktorí zostali vo svojich krajinách vo vojne, je potrebné mobilizovať sa ako Hnutie a byť konkrétni, ale predovšetkým pracovať pre mier, pre to, aby sa ukončili vojny.“ Tieto slová adresovala prezidentka Hnutia fokoláre Emmaus Voceová všetkým členom Hnutia.

„Hnutie fokoláre je prítomné na celom svete a mnohí sa už pustili do nespočetných iniciatív s týmto cieľom. Jednoznačne ich podporujeme, aby v tom pokračovali ďalej.“ Emmaus Voceová zároveň vyzýva, aby sa všetky vetvy Hnutia fokoláre spojili a spoločne podporovali rôzne aktivity bez ohľadu na to, od koho daná iniciatíva vzišla, pretože len takto môžeme vytvoriť dostatočne silný prúd na to, aby sa situácia ovplyvnila.

Mladí za zjednotený svet ako prví reagovali na tieto potreby dnešného sveta a pripravili projekt, ku ktorému sa môžu konkrétne pridať všetci. Ide o United World Project

Citujeme z listu mladých:
„Cítime, že je dôležité sa ozvať a v danej celosvetovej situácii, ktorou prechádzame, niečo podniknúť. Povzbudení skúsenosťou Emmaus a mnohých, chceme predložiť projekt, ktorým by sme oslovili naše komunity, inštitúcie v našich krajinách a tiež za pomoci sociálnych médií ohlásili mocným hlasom spoločne celé Hnutie – pri zapojení sa čo najviac ľudí – že „CHCEME MIER A JEDNOTU MEDZI NÁRODMI“.

Navrhujeme, aby sme ako prvý krok začali 11. septembra 2015 nasledovne:

• zaplavili naše sociálne médiá heslom #OPENYOURBORDERS (otvoriť svoje hranice); vytvoríme osobnú alebo skupinovú fotografiu oblečení do bielych tričiek, budeme držať ceduľu s nápisom #OPENYOURBORDERS. Túto fotografiu dáme na svoj facebookový profil a na všetky existujúce sociálne siete i na stránku "Dialogue to unlock"
• 11. septembra (alebo iný deň podľa vášho výberu) venovali sumu v cene jedného jedla na potreby utečencov. Sumu je možné odovzdať bud miestnej Charite, alebo na účet mladých za zjednotený svet, ktorý nájdete na webovej stránke dole.
• rozšírili výzvu . V priebehu nasledujúcich mesiacov ju môžete odovzdať medzinárodným, národným, krajským či mestským inštitúciám (ONU, UNESCO, hlava štátu, poslanci, starostovia, atď.) a tiež náboženským predstaviteľom.
• 11. dňa každého mesiaca bude zverejnený v sociálnych médiách nový Hashtag # (slogan), aby sa šírila myšlienka zjednoteného sveta.

Počas projektu, ktorý by mal trvať 6 mesiacov, sa budú na mnohých miestach konať rôzne iniciatívy a konkrétne akcie v prospech mieru. Vyvrcholením by mala byť spomienka výročia úmrtia Chiary v marci roku 2016, zameraná na mier. Toto sú prvé kroky...

Skúsenosti, fotografie a videá môžete vložiť na facebookovú stránku ‚Dialogue to unlock‘ alebo ich poslať mailom na info@unitedworldproject.org

Krátke video...