Utečenci: nová úloha a väčšia spolupráca

Požiadavka vyslovená pápežom počas modlitby Anjel Pána v nedeľu 6. septembra, aby sa pre prijatie utečencov otvorili farnosti, náboženské komunity a kláštory, otriasla svedomím mnohých. Vďačnosť a angažovanie sa Hnutia fokoláre na výzvu pápeža Františka.

”Často sme upriamení a uzavretí sami do seba, vytvárame si mnohé neprístupné a neobývateľné ostrovy. Dokonca aj tie najzákladnejšie ľudské vzťahy vytvárajú časom svety, neschopné navzájom sa otvoriť: uzavretá dvojica, uzavretá rodina, uzavretá skupina, uzavretá vlasť….A toto neprichádza od Boha!”

Silným spôsobom zaznievajú slová pápeža Františka na Anjel Pána 6. septembra, v ktorých naznačuje konkrétnu činnosť na podporu drámy státisícov utečencov , ktorí boli nútení opustiť vlastné domovy: “ V súvislosti s blížiacim sa Jubileom Milosrdenstva obraciam svoju výzvu na farnosti, náboženské komunity, na kláštory a pútne miesta celej Európy, aby vyjadrili konkrétnosť Evanjelia a prijali po jednej rodine utečencov”.

Maria Voce v mene Hnutia fokoláre vyjadruje “vďačnosť za odvážnu a konkrétnu výzvu Svätého Otca” a zdôrazňuje rozhodnutie urobiť všetko to, o čo žiada, “väčším otvorením našich domov a miest na prijatie”.


Existuje už mnoho osobných i skupinových aktivít inšpirovaných Hnutím fokoláre v rôznych národoch Severnej Afriky, Stredného východu, Európy, Južnej Ázie, Severnej a Južnej Ameriky: podpora tisíckam osôb pochádzajúcim z Myanmaru v utečeneckých táboroch na severe Thajska, Bed & Breakfast otvorený pre emigrantov v provincii Florencia, prijatie utečencov v Szegede a iných mestách Maďarska a Rakúska, prijatie rodín v Lyone, listy prezidentovi Uruguaya s výzvou o prijatie utečencov; a to je len niekoľko príkladov z tisícky, ktoré sa konajú v rámci projektu United World Project. Ale to nestačí.

«Treba robiť viac », tvrdí Maria Voce, aby sme pohli politickými vrcholmi, kruhmi obchodu so zbraňami, tými, ktorí robia strategické rozhodnutia, ktoré – ako sa ukazuje – môžu vychádzať zdola mobilizáciou občianskej spoločnosti. Prezidentka Hnutia fokoláre okrem toho vyzvala členov Hnutia, do “väčšej angažovanosti a spolupráce” spolu s tými, ktorí konajú v tomto smere, na tých aktivitách, ktoré sú orientované na odhalenie príčin vojny a tragédií, ktoré sužujú mnohé časti planéty, s cieľom, aby sa im zabránilo, “vsadiac do hry naše sily, prostriedky a pripravenosť”.

Prevzaté z www.focolare.org