Ekonómia

Uganda: dotyky s ekonomikou spoločenstva

V krajine, kde je väčšina mladých, sa úspory menia na pôžičky, aby podporili vzniku malých podnikateľských spoločností, ktoré prispievajú k zmene. Povzbudenie pápeža Františka.

Medzi 1200 podnikateľmi a študentami ekonómie, ktorých prijal pápež František 4. februára na 25. výročie spustenia projektu Ekonomiky spoločenstva (ES), bola aj Rita Najjingo, mladá ugandská podnikateľka. V jej krajine je 73 % mladých od 18 do 35 rokov, z ktorých je 47 % nezamestnaných. „Mnohí z nich sa snažia začať podnikať,“ informuje Rita, „ale keďže im chýba kapitál a znalosti riadenia, ich podniky zlyhávajú už v zárodkoch.“

Idea ES, ktorá sa v týchto rokoch skúša aj na africkom kontinente, sa ihneď ukázala ako možné riešenie. V roku 2015 sa niektorí podnikatelia a učenci zúčastnili na kongrese v Nairobi (Keňa), aby spoznali tento ekonomický projekt, ktorý do centra stavia človeka. Keď sa vrátili do Ugandy, diskutovali o tom s miestnymi komunitami a zrodili sa prvé iniciatívy: v Ibande, v západnej časti krajiny, sa pomocou mikropôžičky mohol vrátiť k štúdiu jeden bývalý väzeň; na severe v Lire sa rovnakým spôsobom podarilo postaviť dom pre jednu starú ženu; tiež sa začalo s pestovaním cesnaku a tak podobne.Rita Najjingo, mladá ugandská podnikateľka

„V Kampale,“ rozpráva Rita, „sme chceli zapojiť zamestnancov zdravotného strediska blízko Fokoláre, ktorí disponujú istým mesačným zárobkom. Idea, že svojimi úsporami, ktoré dajú do spoločného, môžu požičať tým, ktorí by si chceli založiť živnosť, ale nemajú dostatočný kapitál, ich nadchla. Po týždennom odbornom školení vznikla spoločnosť úspor a pôžičiek.

Vo všeobecnosti suma, ktorá sa požičiava, nikdy neprekračuje trojnásobok kapitálu, ktorým žiadatelia disponujú. Splácať začínajú po štyroch týždňoch a malý úrok slúži na zveľaďovanie fondu. Po troch mesiacoch je dlh úplne splatený. Pri schvaľovaní pôžičky sa promotori zaujímajú o typ biznisu, ktorí chcú žiadatelia rozbehnúť a dávajú im vhodné rady a sprevádzajú ich. Časom sa utvorila aj platforma expertov na manažment, ktorí poskytujú poradenstvo ohľadne riadenia firiem, marketingu a udržateľnosti. Jeden z nich žiadal pôžičku na výrobu remeselných tašiek, ďalší mladý chcel kúpiť motorku, aby ju mohol požičiavať a tiež na vlastnú prepravu. Následne za pomoci ďalšej pôžičky a predajom starej motorky mohol kúpiť novú, výkonnejšiu. Teraz sa živí nákupom a predajom ojazdených motoriek a zamestnáva ďalších dvoch mladých. Jeden člen komunity investoval do nákupu sezamových rastliniek, ktoré predáva na rôzne potravinárske účely. Aj on mohol prijať mladých, ktorí mu pomáhajú pri doručovaní a vyzdvihovaní tovaru, uľahčujú tak prácu aj producentom.

„Za pomoci tejto iniciatívy,“ pokračuje Rita, „sa aj mne podarilo vytvoriť registrovanú spoločnosť, ktorá sa zaoberá kancelárskymi potrebami a zariadením. Potom, ako som splatila prvú pôžičku, som si zobrala ďalšiu, aby som rozšírila aktivity o službu na posielanie peňazí online. Aktuálne mám štyri asistenčné centrá, ktoré dajú prácu štyrom ženám, z ktorých tri sú slobodné mamičky.“

Motorka, debnička cesnaku a sezamu, malé znaky, v ktorých ale pápež František, vo svojom príhovore k aktérom ES, vidí zárodky zmeny: „…zmeny v oblasti ducha a potom života nie jú viazané na veľké čísla. Malé stádo, lampáš, jedna minca, jeden baránok, jedna perla, soľ, kvas: toto sú obrazy Kráľovstva, ktoré stretáme v evanjeliách. Netreba mnohých, aby sme zmenili svoju históriu, svoj život.“ (4. februára v Aule Pavla VI.)